reklama

Hľadanie práce - staronový šport Slovákov – 2.časť

Hľadanie práce mi často pripomína plávanie v bazéne s loptičkami. Chcete sa dostať na druhú stranu bazéna, snažíte sa zo všetkých síl, z brehu na vás pokrikujú ako tréneri skúsení personalisti a zamestnávatelia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Tí radia, ako sa čo najrýchlejšie a najistejšie dostať do cieľa. Keď sa však na chvíľu zastavíte, všimnete si, že ste sa z miesta vôbec nepohli. Ste spotení, zadychčaní, demotivovaní a personalisti so zamestnávateľmi vám do hlavy hádžu loptičky a rehocú sa.

pokračovanie z michalagulasova.blog.sme.sk/c/409071/hladanie-prace-staronovy-sport-slovakov-1-cast.html

5. Mzda. Opýtať sa na pohovore alebo mlčať? Ďalšia otázka, ktorá by podľa mnohých personalistov nemala z úst uchádzača o prácu zaznieť. Sú aj také pohovory, pri ktorých vám na rovinu povedia, aký plat môžete očakávať v skúšobnej dobe, prípadne jeho zvýšenie po nej. Väčšina personalistov však o plate zaryto mlčí, pretože najprv musíte postúpiť do druhého kola, aby ste sa k tejto informácii dostali. Viacerí hľadači práce na internetových fórach sa však zhodnú na tom, že táto informácia by mala byť známa už pri prvom kole pohovoru, pretože aj podľa toho sa uchádzač rozhoduje, či má pre neho „zmysel“ snažiť sa na pohovore uspieť. Otázka ostáva teda nezmenená, či sa túto otázku pýtať. V mnohom záleží, akého človeka na pohovore stretnete, na koľko bude férový a otvorený a či vám ponúkaný plat prezradí. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

6.Dôkladne si vyberajte inzeráty, na ktoré odpisujete. Nemá zmysel poslať denne desať životopisov na prácu, o ktorú nestojíte alebo viete, že by vás nenapĺňala. Problém vidím skôr v tom, že niekedy je ponúk na prácu, ktorú by som chcela robiť viac ako dosť, o niekoľko dní to môže byť naopak. Z vlastnej skúseností viem, že niekedy nestíham odpisovať a inokedy nemám niekedy aj týždeň dva šancu inzerát, ktorý by ma upútal. Preto v takom období posielam životopisy aj na také pozície, ktoré by som ešte nedávno zľahka preskočila. Výsledkom snahy urobiť pre nájdenie si práce naozaj maximum, je posielanie životopisov aj na také ponuky, ktoré by som mohla, nie chcela robiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

7.Vykročte z davu, buďte kreatívny. Čo presne znamená vykročiť z davu, odlíšiť sa od ostatných uchádzačov? Vedieť urobiť premet vzad či odrecitovať báseň po maďarsky zo mňa ešte nerobí najvhodnejšieho kandidáta na prácu recepčnej. Niekedy mám pri pohovore pocit, ako keby do firiem hľadali presný opak – človeka, čo urobí presne to, čo mu povedia iní, nebude mať vlastný názor, ochotne bude pracovať mimo pracovnej doby, prácu si bude bez reptania nosiť na víkendy domov, nebude mať žiadne záujmy vo voľnom čase, nebude sa sťažovať. A kreatívnosť? Kreatívne usporiadať časopisy na stole určenom pre hostí? Kreativita pri písaní textov alebo pri oslovení potenciálneho klienta po telefóne? Ani pri ponuke konkrétnej pozície nie je jasné, čoho by sa prípadná kreativita mala týkať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rada by som poradila personalistom, ktorí nás – hľadačov práce - asi považujú za stroje bez citov. Pretože my city máme, tak sa k nám aj správajte!

Moje rady personalistom:

  1. Dajte do inzerátu jednoznačnejšie požiadavky na vhodného kandidáta.

  2. Odpovedajte aj tým uchádzačom, ktorých nepozvete na pohovor.

  3. Komunikujte s nami.

  4. Odpovedajte na e-maily, telefonáty – nezatajujte sa.

  5. Chceme vedieť výsledky pohovoru, a to v každom prípade. 

Michala Guľasová

Michala Guľasová

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  32x

Verím v dobro ľudí, aj keď niekedy je to ťažké. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu